StartUp Ukraine, перші кроки
Створення ринку довіри / параметри успіху
Всі бізнеси сьогодні в Україні є стартапами, втім, як і вся Україна, ніхто не досягнув точки глобального успіху. Хтось ближче, хтось далі, але реального впливу на світ наші компанії сьогодні не мають. Підтвердженням цьому - відсутність України на карті брендів, де фігурує goodwill, нематеріальний актив, що характеризує глобальний успіх компанії. До речі, goodwill - параметр дуже близький до капіталізації. У чому ж проблема, де шукати успіху для України?
Сьогодні хочу поділитися двома ключовими параметрами, які, на мій погляд, здатні забезпечити, не тільки вплив на економічні процеси, а й на динаміку зростання наших компаній, а як наслідок, і лідерство.

Створення ринку довіри (Параметр успіху 1)
Успіх у збільшенні вкладів. Це стосується насамперед нематеріальних активів. Реалізація людського потенціалу відбувається лише при зростанні довіри до власників та організаторів бізнесу. Довіра - це той елемент, без якого неможливо побудувати значний проект. Саме тому, на пострадянському просторі, досі немає вторинного ринку акцій, усі торгують у Лондоні, Ню Йорку, найближча до нас біржа знаходиться у Варшаві. Довіра виникає лише у разі зміни мотивації із "заробити за всяку ціну", до побудови стабільного, довготривалого успіху в максимально паритетних схемах взаємодії. Зазвичай така схема називається win-win, "переможець-переможець". Інакше ми отримуємо ситуацію, коли кожен прагне працювати на себе.

Створення "практичної науки" (Параметр успіху 2)
Успіх у збільшенні інвестицій у R&D. Створення "практичної науки" - це обов'язкова умова, щоб забезпечити технологічний прорив у наших компаніях. Справжня творчість полягає в тому, щоб створювати постійно нове те, що досі не існувало у світі. Слова: дизайн, креатор, кратив у нас перетворилися на якесь прикрашання, що відноситься більше до рекламної сфери. Але зайдіть в Google-перекладач і просто вбийте слова Design або Creator, і подивіться. Ви введете наступний переклад, Design - Розробляти, Проектувати, Конструювати, Складати план, Creator - Творець, Творець, Автор, Розробник, Бог! Справа саме в тому, що проектування може і має торкнутися всіх сфер роботи підприємства, проектувати можна буквально ВСЕ, від продуктів та брендів, до стратегії комунікацій та лідерства. iPhon – це креатив, Tesla – це креатив, а Ілон Маск – дизайнер, а дизайн – це інструмент змін. Ось справжні смисли R&D. До речі, для загальної інформації, стандартний переклад R&D (Research & Development) - НДДКР (Науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи).
Нам потрібні реальні та радикальні зміни. Косметичні зміни, або напівзаходи нам лише зашкодять. А поки що, замість того, щоб міняти ринки, створювати нове, нові продукти, нові технології, нові бренди - ми продаємо, тоді як продавати, особливо те й нічого в нашій країні. Те, що має продаватися на глобальному ринку, потрібно ще спроектувати, а потім зробити. Проектування майбутнього має виразитися у реальних MVP (minimum viable product), нових продуктах, продуктових лінійках, нових напрямках бізнесу, стартапах, внутрішніх та зовнішніх. Україна може мати вплив лише під час запуску проектів, що діють на глобальному ринку. Для цього нам потрібні нові ідеї та сміливість їх впроваджувати. Світ змінюють люди, їхні ідеї та діючі проекти. Прибуток знаходиться там, де є сильна ідея та наполегливість людей, які її запускають, і які не погоджуються з нічим іншим, крім успіху.
– Який мотив у вас?
– Навіщо вам бізнес?
- Навіщо реклама?
Якщо у мотивах немає лідерства, воно і не прийде. Лідерами не народжуються, лідерство це вибір, лідером може бути кожен, хто вибирає, не зупиниться на півдорозі.

Антрепренерство чи нове лідерство
Першим кроком на шляху до змін має стати зростання компетенцій підприємців, і не настільки важливий розмір їхніх підприємств, це стосується всіх. Підприємці України мають об'єднати науку та управлінський менеджмент. Чому? Тому що наука сама по собі без монетизації – нічого не означає, без практичного застосування технологічних “ноу хау” – нічого не означає. З іншого боку, управління та продажі без науки теж мало що означають. Легко стати споживчим ринком для продажу імпорту, або руками для втілення чужих ідей та зовнішніх брендів, замість експортувати свої технології та створювати додану вартість, зробити щось у світі, що реалізує той неймовірний потенціал, і не лише України, а я сказав би всій слов'янської нації. Зрозуміло, що Росія, чи Білорусь не реалізовані переважно через наявність там диктатури, двуличності влади та відсутності низки свобод, без яких підприємництво просто вмирає. Але в Україні є свобода підприємництва, на сьогодні ми є рай для запуску стартапів, треба лише це побачити. Той хаос, в якому ми часом перебуваємо в Україні, є ціною за свободу, в якій ми маємо вірний шанс увійти в новий етап свого розвитку. Ми маємо перейти до того, щоб розбиратися з пріоритетами, встановлювати довгострокові взаємовигідні відносини, розпочати співпрацю та будувати справжню нову Україну. Основний капітал країни не так гроші, як групи людей, бізнес-команди, організовані особливим чином, здатні долати всі перешкоди для досягнення цілей. Об'єднані однією метою для виробництва продуктів та отримання прибутку собі, країні та своєму оточенню, вони здатні змінити ситуацію в Україні та зробити свій внесок у світову скарбничку покращення світу. Запитання: Яку ціну ми готові платити за зміни, або чим розплачуватися через відсутність таких? Територіями чи життями? Немає жодної золотої середини. Аденауер добре сказав: "Нехай краще у мене буде пів Німеччини, але цілком, ніж вся Німеччина, але наполовину".

Підпорядкування успіху
У бізнесі має з'явитися відповідальне партнерство. Насправді, гроші є наслідком наших вірних рішень та ефективної взаємодії. Об'єднання зусиль та різнорідних компетенцій – це рецепт успіху для команд майбутнього, а весь секрет полягає в тому, що вони мають з'явитися у теперішньому, тобто вже. А це новий рівень довіри та новий рівень взаємодії. Практично це створення ринку довіри, про яке ми говорили вище і якого, досі, ще не було в Україні. Потрапляння в ціль не може бути випадковим, я маю на увазі стабільне влучення. Довготривалий великий успіх не буває випадковим, це результат наших рішень та ефективного обміну компетенціями. Успіх - це не закритий клуб, і водночас це клуб для зрілих команд. Чи підкоримося ми успіху, чи ні, вибір стоїть лише за нами.

Мабуть, на сьогодні все і нагадую, світ чекає, щоб ми його підкорили!

Дякуємо за ваш дорогоцінний час,
Ігор Є.